sâmbătă, 15 octombrie 2011

CVM Tomis Constanta - CSA Steaua Bucuresti 3-0 (25-20,25-15,25-21) in Cupa Romaniei la volei masculin

Astazi, la Zalau, în sala Liceului cu Program Sportiv “Avram Iancu”, in cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei la volei masculin, in ultimul meci al zilei, s-au intalnit echipele Steaua Bucuresti si finalista editiei de anul trecut CVM Tomis.
“Marinarii" condusi de pe margine de un noul cuplu de antrenori bulgarii Martin Stoev şi Victor Karagyozov au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Juan Carlos Blanco (coordonator), Philip Maiyo (universal), Kostadin Stoykov (extrema), Florin Voinea (extrema), Fabian Birău (centru), Radu Began (capitan,centru) şi proaspatul transferat la echipa de pe litoral Vladislav Ivanov pe postul de libero.
In primul set "marinarii" conduc cu 8-5 la primul time-out tehnic pentru ca incetul cu incetul voleibalistii de la malul marii si isi maresc diferenta la 16-10, 23-17 si in final sa castige s etul cu scorul de 25-20.
Partialul al doilea este dominat categoric de constanteni care au condus ostilitatile pe tot parcursul setului 6-1, 8-3, 16-10, 22-14 si 25-15.
In setul al treilea "militarii" au avut o tresarire de orgoliu conducand cu 8-5 dar dobrogenii intorc repede rezultatul preluand initiativa cu 9-8 si 16-15, distantandu-se la 19-15 si 23-19 petru ca sa inchida setul si meciul cu scorul de 25-21 calificandu-se astfel in semifinalele competitiei.
Pentru CVM Tomis Constanta au mai jucat Dragos Pavel si Mark Plotyczer.