Totalul afișărilor de pagină

sâmbătă, 23 ianuarie 2010

Marius Tincu taloneurul nationalei "frunzei de stejar"a inscris doua eseuri pentru echipa sa USA Perpignan in Heineken Cup

La sfarsitul acestei saptamani au continuat intrecerile cupelor europene la rugby. Astfel, in Franta, la Perpignan, in fata a 12.954 de spectatori, pe Stade Aime Giral, campioana Frantei, USA Perpignan a primit replica italienilor d ela Benetton Treviso, intr-o partida contand pentru a sasea etapa (ultima) a Grupei 1 din cadrul Heineken Cup. Gazdele doreau cu ardoare sa-si ia revansa in fata italienilor dupa infrangerea adminstrata de acestia din urma la Treviso cu scorul de 9-8. Aceasta partida reprezenta ultima aparitie a catalanilor in editia din acest an a Heineken Cup pentru ca gazdele nu mai aveau nici o sansa in a se califica in faza urmatoare a competitiei. Astfel ca, dupa fluierul final al arbitrului britanic Peter Allen la capatul celor 80 de minute de joc catalanii au invins cu scorul de 34-6 (8-3). La gazde internationalul roman taloneurul Marius Tincu a inceput meciul in postura de rezerva fiind introdus pe teren odata cu debutul celei de a doua reprize. Impreuna cu Tincu antrenorul gazdelor Jacques Brunel a efectuat si alte moficiari in pachetul de inaintare al celor din Perpignan. Aceste modificari au avaut darul de a revitalize inaintarea catalan revigorare concretizata si prin eseurile marcate in minutele 43 si 59 de catre capitanul nationalei “frunzei de stejar”. Tincu a evoluat pentru echipa sa de club in cinci din cele sase partide din Heineken Cup in patru dintre ele fiind introdus in teren din postura de rezerva. In campionat Marius Tincu din cele 18 etape disputate taloneurul roman a jucat in 14 partide in 8 dintre ele evoluand ca titular.