duminică, 24 ianuarie 2010

Ciucanca Eva Tofalvi locul 34 in cursa de urmarire 10 km de la Antholz-Anterselva din cadrul Cupei Mondiale la biatlon

Astazi, la Antholz-Anterselva, in Italia, in ultima ziua a intrecerile etapei a-VI-a din cadrul Cupei Mondiale la biatlon a fost programata cursa de urmarire 10 km sprint la feminin.
Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de 2 sportive (Dana Plotogea si Eva Tofalvi).

Din cele 60 de sportive calificate pentru aceasta proba 52 au terminat cursa, iar dintre aceste atlete doar o sportiva a nimerit toate cele 20 de tinte (frantuzoiaca Anais Bescond clasata la sfarsitul intrecerii pe locul 15).
Prima romanca in clasamentul general a fost Eva Tofalvi care alterneaza evolutiile bune cu cele slabe. Astfel, ciucanca, plecata in cursa cu numarul de concurs 34 si cu un handicap de 2,24 minute fata de prima sportiva clasata in proba de sprint a terminat intrecerea pe locul 34 cu 3 tinte ratate (una din pozitia culcat si 2 din poziita in picioare) si la o distanta de 4,24 minute de castigatoarea probei germanca Andrea Henkel care a terminat cursa dupa 30,59 minute si o singura tinta ratata din pozitia culcat. Cu cele 7 puncte acumulate astazi zestrea Evei Tofalvi se mareste la 68 de puncte agonisite in intrecerile din cadrul Cupei Mondiale ocupand momentan locul 47 in ierarhia generala.
Urmatoarea romanca in clasamentul general a fost Dana Plotogea care intrata in cursa cu pieptarul numarul 56 ca urmare a evolutiei din proba de 7,5 km sprint si cu o intarziere de 2,59 minute de prima pozitie a terminat intrecerea pe locul 49 cu 5 tinte ratate (2 din pozitia culcat si 3 din pozitia in picioare) si la o distanta de 6,25 minute de ocupanta primului loc al clasamentului.
Urmatoarea etapa, a-VII-a, din cadrul Cupei Mondiale va avea loc in Finlanda, la Kontiolahti, in perioada 10-14.03.2010. Pana atunci Cupa Mondiala lasa loc Jocurilor Olimpice de iarna de la Vancouver din Canada ce se vor desfasura in perioada 12-26 februarie 2010 si Campionatului European Under 26 din Estonia de la Otepaa in perioada 28.02. - 07.03.2010.