marți, 8 octombrie 2013

Sorana Cirstea si Irina Camelia Begu eliminate in ca din primul tur la "Generali Ladies Linz"

In perioada 7 - 13 ocotmbrie 2013, la Linz, in Austria, sub denumirea de "Generali Ladies Linz", pe suprafata hard deco-turf, se desfasoara un turneu rezervat fetelor cu premii totale in valoare de 235.000 $. Romania a fost reprezentata in competitia feminina, la simplu, de catre Sorana Cirstea, Monica Niculescu, Irina Camelia Begu si Alexandra Cadantu.
Sorana Cirstea, prima romanca intrata in concurs, in varsta de 22 de ani, situata actualmente pe locul 21 in ierarhia WTA, favorita numarul 6 a intrecerii,  a intalnit-o in primul tur al competitiei pe austriaca Patricia Mayr - Achleitner, in  varsta de 26 de ani locul 107 in clasamentul WTA, beneficiara unui wild card primit din partea organizatorilor. Dupa dupa 108 de minute de joc victoria a revenit reprezentantei gazdelor in 3 seturi cu scorul de 1-6, 6-3, 6-4.
Intr-o alta partida Irina Camelia Begu, in varsta de 22 de ani, situata actualmente pe locul 111 in ierarhia WTA, a intalnit-o in primul tur al competitiei pe poloneza Katarzyna Piter, in  varsta de 22 de ani locul 157 in clasamentul WTA, jucatoare venita din calificari. Dupa dupa 125 de minute de joc victoria a revenit plonezei in 3 seturi cu scorul de 6-2, 4-6, 6-3. Pentru participarea la acest turneu Sorana si Irina ai fost recompensate cu cate 1 punct in clasamentul WTA si un cec in valoare totala de 1.472 de euro fiecare.