duminică, 25 noiembrie 2012

Eva Tofalvi locul 2 in prima etapa a Cupei Europei la biatlon de la Idre (Suedia)

Astazi, la Idre, in Suedia, au debutat intrecerile etapei a-I-a a Cupei Europei la biatlon cu intrecerile de sprint. La feminin Romania a fost reprezentata in aceasta competitie de catre Eva Tofalvi, Diana Salman, Ioana Florina Cristea si Orsolya Tofalvi.
Prima reprezentanta a Romaniei in clasamentul final al probei de 7,5 km individual a fost  ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 34 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc. Plecata in cursa cu pieptarul numarul 6 romanca a terminat intrecerea pe locul doi dupa 22,43 minute cu toate tintele doborate si la o distanta de 20,4 secunde de invingatoarea probei norvegianca Bente Landheim. Cu cele 54 de puncte acumulate pentru evolutia din acest cursa Eva se situeaza pe locul 10 in ierarhia Cupei Europei pentur aceasta proba. Celelalte biatloniste din Romania au avut evolutii modeste :  Diana Salman locul 53 cu 2 tinte ratate ambele din pozitia in picioare si la 3,19 minute distanta de castigatoare, Orsolya Tofalvi locul 64 cu 2 tinte ratate (cate una din fiecare pozitie) si al 3,43 minute de locul unu si Ioana Florina Cristea locul 67 cu o tint ratata din pozitia in picioare si l 3,45 minute de  invingatoarea intrecerii.
In clasamentul pe natiuni al Cupei Europei Romania ocupa locul 16 cu un total de 457 puncte.
Urmatoarea etapa din Cupa Europei la biatlon seva desfasur saptamana viitoare in Norvegia la Beitostolen.