miercuri, 4 aprilie 2012

REMAT Zalau - CVM Tomis Constanta 3-2 (25-22,17-25,25-18,17-25,15-13)

Astazi, la Zalau, in Sala “Avram Iancu” din localitate, debuteaza primul act din cele cinci ale finalei Campionatului National de volei masculin Divizia A1, dintre echipa gazda, campioana en titre, REMAT Zalau si  CVM Tomis Constanta.
REMAT Zalău şi Tomis Constanţa se întâlnesc pentru prima oară în finala campionatului  cu toate ca cele doua echipe domina intrecerea internă de cinci ani. Salajenii au iesit invingatori in ultimele două editii (2010,2011) iar dobrogenii au reusit tripla in 2007, 2008 şi 2009.
In sezonul regulat fiecare echipa a castigat pe tern propriu Rematul la Zalau cu 3-0 iar Tomisul la Constanta cu 3-0 (25-14,26-24, 25-15).
Asa stand lucrurile “marinarii" condusi de pe margine de antrenorii Jorge Cannestracci si Razvan Parpala au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Marin Lescov (coordonator), Florin Voinea (extrema), Philip Maiyo (universal), Fabian Birău (centru), Dragos Pavel (extrema), Mladen Bojovic (centru) şi Joel Alexander Silva pe postul de libero.
In primul set echilibrul se mentine pana la al doilea time-out tehnic cand gazdele conduc cu 16-15.Urmeaza o desprindere a ardelenilor la 21-15. Oaspetii reactioneaza si se apropie la 23-21 dar setul revine campionilor cu scorul de 25-22.
Partialul al doilea debuteaza in favoarea tomitanilor care pe serviciile castigatoare ale lui Mayo se desprind de la 3-2 la 9-2. Zalaoanii incearca o revenire la 11-7 dar constantenii nu cedeaza si se vor distanta la 16-9 si 22-15 reusind sa castige setul cu scorul de 25-17. De mentiont ca la scorul de 19-14 in favorea Tomisului Fabin Birau a fost sanctionat cu cartonas galben pentru atitudine nesportiva ceea ce a insemnat un punct din oficiu pentre gazde si castigarea serviciului desi punctul fusese adjudecat de catre constanteni.
Setul al treilea va fi castigat de catre voleibalistii de la REMAT dupa ce au condus cu 8-3, 13-5, 16-9 si 22-15 isi vor adjudec setul cu scorl de 25-17.
Ardelenii vor avea initiativa in al patrulea set pana la scorul de 11-7 dupa care pe fondul caderii inexplicabile a gazdelor de care profita  tomitanii acestia din urma vor intoarce soarta setului castigandu-l cu scorul de 25-17.
Ultimul set este dorte echilibrat dobrogenii conducand cu 4-2 dar asistam la trezirea zalaoanilor care vor avea avantaj la un moment dat de 10-7 dar constantenii se apropie la 12-11 dar prea putin si astfel voleibalistii ardeleni isi adjudeca si setul al cincilea cu scorul de 15-13 castigand prima confruntare cu CM Tomis cu scorul de 3-2 dupa 137 de minute de joc.
Pentru CVM Tomis Constanta au mai jucat Radu Began, Maximo Torcello si liberoul Mihai Mihaila.
Voleibalistii constanteni au avut din nou probleme la serviciu unde nu mai putin de 15 s-au transformat in puncte pentru adversar in schimb blocajul si-a facut din nou datoria reusind 8 de puncte prin acest procedeu dar si 4 servicii as.
Episodul al doilea al acestei confruntari se va consuma maine tot la Zalau.