duminică, 11 decembrie 2011

Locul 13 pentru Eva Tofalvi in cursa de 10 km urmarire de la Hochfilzen - Austria

Sambata, la Hochfilzen, in Austria, au continut intrecerile etapei a-II-a a Cupei Mondiale la biatlon cu intrecerile de urmarire. La feminin Romania a fost reprezentata la aceasta competitie de catre Eva Tofalvi.

Singura reprezentanta a Romaniei in clasamentul final al probei de urmrire 10 km a fost ciucanca Eva Tofalvi in varsta de 33 de ani, legitimata la ASA Miercurea Ciuc, care plecata in cursa cu pieptarul numarul 26 si cun handicap de 1,42 minute fat de primul loc a terminat intrecerea dupa 31,40 minute pe locul 13 cu o intarziere de 2,05 minute fata de invingatoarea probei belrusa Darya Domrachova, reusind totoadata sa doboare 19 tinte din cele 20 ratand o tinta din pozitia in picioare. Pozitia ocupata la sfarsitul intrecerii i-a adus 28 puncte in clasamentul probei unde ocupa locul 17 cu un total 49 de puncte iar in clasamentul general al Cupei Mondiale se situeaza pe locul 21 cu 88 de puncte.
Saptamana viitoare Hochfilzen va gazdui si etapa a-III-a Cupei Mondiale la biatlon.