marți, 13 decembrie 2011

Jucatorul lui Aix-en-Provance flankerul Valentin Ursache inscrie un nou eseu pentru echipa sa

Sambata, intr-o partida contand pentru etapa a-XIII-a a PRO D2 (liga a doua franceza de rugby), pe "Stade Maurice David"  intr-o confruntare romaneasca echipa internationalilor Valentin Ursache si Mihaita Lazar, Aix-en-Provance, a primit replica celor de la Oyonnax la care Mihai Bageac a fost anuntat ca rezerva. Dupa 80 de minute de joc victoria a revenit gazdelor cu scorul de 39-13 (25-6). La gazde internationalii romani flankerul Valentin Ursache si pilierul Mihaita Lazar au fost titulari. De notat faptul ca Ursache  in varsta de 26 ani 194 cm inaltime si 125 kg  in minutul 76 la scorul de 32-6 in favoarea echipei sale a reusit sa inscrie ultimul eseu pebtru gazde, eseu cel care a adus punctul bonus pentru echipa la care s-a transferat. Ursache se afla la al doilea eseu marcat pentru echipa sa dupa ce primul il reusise tot acasa, in fata propriilor suporteri, impotriva celor de la CS Bourgoin-Jallieu.
Dupa victoria de sambata Aix-en-Provance a urcat pe locul 6 cu 35 de puncte.