marți, 20 decembrie 2011

Challenge Cup la volei masculin : CVM Tomis Constanta - MOK BRCKO Jedinstvo 3-0 (25-17,25-20,25-17)

In aceasta seara, la Constanta, in Sala Sporturilor din localitate, in prezent a 860 de spectatori, in cadrul partidei retur a turului II a Challenge Cup la volei masculin s-au intalnit echipa gazda, CVM Tomis Constanta si bosniacii de la MOK BRCKO Jedinstvo.
In tur victoria a revenit constantenilor cu scorul de 3-1 astfel meciul de astazi era o formalitate cum de altfel sa si intamplat.
“Marinarii" condusi de pe margine de antrenorii bulgarii Martin Stoev şi Victor Karagyozov au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Marin Lescov (coordonator), Maximo Torcello (extrema), Florin Voinea (extrema), Andrei Spanu (centru), Philip Maiyo (universal),Radu Began (capitan,centru) şi Vladislav Ivanov pe postul de libero.
In primul set "marinarii" conduc 8-4.Oaspetii incerca sa se apropie la 10-8 dar gazdele se regrupeaza si nu vor ceda initiativa conducnd cu 14-8, 18-12, 21-14, 23-15 adjudecandu-si setul dupa 23 de minute cu scorul de 25-17.
Inceputul setului al doilea este mult mai echilibrat pana la 11-10 cand dobrogenii reusesc desprinderea la 16-10 la al doilea time-out tehnic.Bosniacii mustruluiti de bnca tehnica se apropie la 21-18 si 23-20 dar experienta isi spune cuvantul si tomitanii castiga si cel de-al doilea set cu 25-20 dupa 22 de minute.
Setul al treilea care va fi si ultimul este dominat de la un capat la altul de constanteni care conduc cu 8-6,16-12 si 20-15. Oaspetii incearca o revenire la 20-17 dar "marinarii" vor incheia setul si meciul cu o serie de 5 puncte consecutive dupa 19 minute cu scorul de 25-17.
Au mai jucat Juan Carlos Blanco, Dragos Pavel, George Zahar.
Cu scorul general de 2-0 la meciuri si 6-1 la seturi CVM Tomis Constanta trece in faza urmatoare a competitiei unde va da piept cu Stiinta Explorari Baia Mare.