sâmbătă, 15 decembrie 2012

Liga Nationala de handbal masculin : HCM Constanta - Bucovina Suceava 37-25 (18-9)

Sambata, la Constanta, in Sala Sporturilor din localitate, campioana Romaniei, HCM Constanta a a intalnit pe Bucovina Suceava in cadrul etapei a-X-a Ligii Nationale de handbal masculin. Dornici sa spele rusinea infrangerii suferite la Bacau, campionii  trimis in teren de antrenorul Zvanko Sundovski in formula : Popescu - Toma, Hummet, Val, Cutura, Angelovski, Buricea au abordat partida cu maxima seriozitate. Dupa un unceput mai ezitant 2-2 in minutul 6, Popescu va inchide poarta HCM-ului si scorul va deveni 10-2 in minutul 15. Moldovenii incearca sa revina in joc dar in minutul 27 se va inregistra cea mai mare diferenta pe tabela de marcaj 17-6 pentru ca pe finalul reprizei oaspetii sa nmai reduca din diferenta scor la pauza 18-9. In partea a doua Sundovski a introdus in teren si rezervele si scorul devine 23-10 in minutul 36. Urmeaza o perioada de relaxare in jocul constantenilor fapt pentru care diferenta scade la 26-16 in minutul 44. Diferenta care s-ar fi putut micsora pentru ca timp de 2 minute dobrogenii au evoluat cu doi oameni mai putin prin eliminarile lui Hummet si Stavrositu insa experienta si-a spus cuvantul in aceasta perioada  HCM-ul nu a primit gol ba mai mult a inscris 2 goluri. In minutul 54 creste la 15 goluri (34-19) moment in care tomitanii i-au piciorul de pe pedala de acceleratie oferind ocazia sucevenilor sa mai reduca din handicap. Scor final dupa 60 de minute de joc HCM Constanta - Bucovina Suceava 37-25 (18-9).
Pentru HCM Constanta au evoluat : Mihai Popescu 5 aruncari la poarta aparate din 14 de aruncari, Ionut Rudi Stanescu (16/21 din care o lovitura de la 7 metri parata), Marius Sadoveac (8/9 din care 3 aruncari de la 7 metri), Alexandru Csepreghi (6/10 din care o aruncare de la 7 metri), Milutin Dragicevic (3/3), Alexandru Simicu (3/4), Borislav Angelovski (3/4), Laurentiu Toma (3/4 din care 2 din 7 metri), Javier Humet (3/6), Alexandru Sabou (3/6, 2 din 7 metri si un 7 metri ratat), Val Sanchio (2/2), Bogdan Criciotoiu (2/5), George Buricea (1/2), Dalibor Cutura (0/1), Marius Stavrositu (0/1).
In clasament dupa zece etape conduce HCM Constanta cu 18 puncte urmata de HC Odorhei cu 15 puncte si Stiinta Bacau cu 14 puncte. Campionatul se va intrerupe urmand ca activitatea competitionala sa se reia in luna februarie o data cu ultimele meciuri din grupele Velux Champions League.