vineri, 16 aprilie 2010

Divizia A1 la volei feminin : CSU Metal Galati - VC 2004 Tomis Constanta 3-0 (25-21, 25-22, 25-20)

In acest week-end la Galati, pe parchetul Salii Siderurgistul din localitate in cadrul celui de-al treilea turneu al play-offului locurilor 1-4 campionatului national Diviziei A1 la volei feminin vicecampioana tarii Volei Club Tomis 2004 Constanta a dat replica campionelor en titre de la CSU Metal Galati. Gazdele aveau nevoie neaparat de o victorie in fata "sirenelor" pentru a mai spera la castigarea campionatului. “Sirenele" conduse de pe margine de catre cuplul de antrenori Constantin Alexa si Constantin Ferenczi au aliniat la startul partidei urmatoarea formula de echipa : Maja Simanic (coordonator) – Claudia Gavrilescu (capitan, centru), Ivana Plchotova (centru), Martina Konecna (extrema), Mira Topic (extrema), Katarina Barun (universal) - Vujovic (libero).
In primul set "marinarele" vor conduce cu scorul de 8-5 si 16-13 dar siderurgis tele reusesc sa intoarca soarta setului conducand cu 17-16. Oaspetele revin si conduc cu 19-17 dar finalul setului apartine gazdelor care vor castiga setul cu 25-21.

Setul al doilea este dominat in prima parte de galatence cu 8-5 si 12-8 sai 14-10. La acest scor oaspetii cer time-out pentru a intrerupe iuresul gazdelor. Astfel ca la urmatorul time-out tehnic scorul este 16-15 pentru Metalul. In continuare setul este echilibrat (19-8 Metalul) dar sfarsitul setului apartine din nou galatencelor care vor inchide setul la 25-22.
Ultimul set, al treilea, este echilibrat cu rastunari de scor de o parte si de alta 8-7, 12-8, 13-14, 17-15, 17-17, 21-18 si din nou campioanele sunt mai lucide in finalul de set castigand partialul cu 25-20 si implicit meciul cu 3-0.
Aceasta victorie reprezinta totodata un balon de oxigen pentru gazde dupa evolutia mai slaba de la turneul anterior, ramanand astfel in carti pentru castigarea titlului.